BAB 14: PENGURUSAN ALAM
PEMBELAJARAN
Keperluan perancangan
pengajaran dan pembelajaran
Perancangan perlu dilakukan untuk:
- memenuhi masa yang diperuntukkan
- menepati kehendak objektif/
matlamat
- berkesan sepanjang waktu
pengajaran
- menarik perhatian dan tidak
membosankan
Perancangan perlu dilakukan untuk:
- memenuhi masa yang diperuntukkan
- menepati kehendak objektif/
matlamat
- berkesan sepanjang waktu
pengajaran
- menarik perhatian dan tidak
membosankan
Objektif pengajaran
Objektif boleh dalam bentuk:
Objektif implisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
- memahami
- mengetahui
- menghargai sesuatu yang telah
diajar
Objektif eksplisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti
- menyenaraikan
- menjelaskan
- memberikan contoh
- menunjukkan cara yang betul
terhadap apa yang telah diajarkan
Buku rekod mengajar
Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar. Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar wajib mengandungi dua perkara penting :
Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar. Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar wajib mengandungi dua perkara penting :
1.Rancangan Pelajaran Tahunan
2.Rancangan berdasarkan takwim minggu persekolahan.
isi ringkas rancangan pengajaran berdasarkan sukatan
sukatan kebangsaan
Komponen P&P
Elemen-elemen yang perlu diambil kira dalam merekabentuk pengajaran ialah
- Objektif pengajaran
- Strategi pengajaran yang sesuai
- Bahan bantu pengajaran
- Maklum balas pelajar
- Penilaian
Elemen-elemen yang perlu diambil kira dalam merekabentuk pengajaran ialah
- Objektif pengajaran
- Strategi pengajaran yang sesuai
- Bahan bantu pengajaran
- Maklum balas pelajar
- Penilaian
Sumber-sumber pengajaran dan pembelajaran
Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses P&P seperti
- buku teks
- buku rujukan
- buku latihan
- lampiran nota
- Alat audio visual
- LCD
- komputer/ TV
- peta / gambarajah
Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses P&P seperti
- buku teks
- buku rujukan
- buku latihan
- lampiran nota
- Alat audio visual
- LCD
- komputer/ TV
- peta / gambarajah
Proses P&P
Perlaksanaan P&P
Perlaksanaan P&P
Set Induksi
- Langkah permulaan dalam proses P&P
- Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat pelajar
- Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa yang
berkaitan, gambar atau bunyi
Perkembangan P&P
- Penyampaian isi pelajaran
-Teknik penyampaian guru & Teknik Menyoal
- Penggabungjalinan
- Penyerapan, Pengukuhan &Pengayaan
- Pemulihan &Penilaian
- Hasil pembelajaran murid
Penutup
Aktiviti yang dijalankan seperti :
1) susulan
2)penilaian objektif pengajaran
3)membuat kesimpulan
4)rumusan
Proses P&P
Perlaksanaan P&P
Perlaksanaan P&P
Set Induksi
- Langkah permulaan dalam proses P&P
- Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat pelajar
- Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa yang
berkaitan, gambar atau bunyi
Perkembangan P&P
- Penyampaian isi pelajaran
-Teknik penyampaian guru & Teknik Menyoal
- Penggabungjalinan
- Penyerapan, Pengukuhan &Pengayaan
- Pemulihan &Penilaian
- Hasil pembelajaran murid
Penutup
Aktiviti yang dijalankan seperti :
1) susulan
2)penilaian objektif pengajaran
3)membuat kesimpulan
4)rumusan
Persediaan sebelum
mengajar
a) Penulisan persediaan mengajar
b) Persediaan ilmu pengajaran dan isi
pelajaran diajar
c) Persediaan bahan pengajaran
d) Persediaan peralatan pengajaran
e) Persediaan ruang pengajaran
f) Persediaan kemahiran dalam pengajaran
a) Penulisan persediaan mengajar
b) Persediaan ilmu pengajaran dan isi
pelajaran diajar
c) Persediaan bahan pengajaran
d) Persediaan peralatan pengajaran
e) Persediaan ruang pengajaran
f) Persediaan kemahiran dalam pengajaran
PENYELIAAN PENGAJARAN
AMALI
1. Pengenalan
2. Tunjukcara oleh guru
3. Agihan kerja pelajar
4. Penyeliaan aktiviti amali
5. Penilaian/ refleksi aktiviti amali
6. Pembersihan makmal
7. Penutup
1. Pengenalan
2. Tunjukcara oleh guru
3. Agihan kerja pelajar
4. Penyeliaan aktiviti amali
5. Penilaian/ refleksi aktiviti amali
6. Pembersihan makmal
7. Penutup
Definisi kajian
Bartlett (2001) berpendapat kajian bermaksud pengumpulan data yang
sistematik, pembentangan, dan juga analisis data. Kajian digunakan untuk
mengumpul maklumat yang kita gunakan seharian dalam erti kata sistematik untuk
memajukan teori atau menyelesaikan masalah.
Kajian Kes Pengurusan
Pendidikan
Rasional
kajian kes bertujuan untuk melatih lebih ramai pegawai termasuk jurulatih dan pendidik di Kementerian Pelajaran untuk mengeluarkan kajian kes yang berkualiti. Kes-kes ini dapat digunakan dalam usaha untuk meningkatkan pembelajaran dan pengajaran selaras dengan Falsafah Pendidikan Kebangsaan(FPK).
kajian kes bertujuan untuk melatih lebih ramai pegawai termasuk jurulatih dan pendidik di Kementerian Pelajaran untuk mengeluarkan kajian kes yang berkualiti. Kes-kes ini dapat digunakan dalam usaha untuk meningkatkan pembelajaran dan pengajaran selaras dengan Falsafah Pendidikan Kebangsaan(FPK).
Program Perantis Guru 1 & 2
Konsep
•
Bertujuan memberi peluang
kepada guru pelatih memahami situasi di sekolah
•
Terbentuk berasaskan
pendekatan perkembangan selaras dengan Falsafah Pendidikan Kebangsaan
•
Pendedahan awal
Objektif
Program ini memberi peluang kepada guru:
Program ini memberi peluang kepada guru:
•
Menyesuaikan diri
•
Meninjau persekitaran
•
Mengumpul maklumat tentang pengurusan,
•
kurikulum, dan prasarana
•
Membuat pemerhatian aplikasi teori P&P
dalam
•
bilik darjah.
•
Merekod pengalaman melalui folio
•
Memupuk budaya pemikiran kreatif dan
•
reflektif terhadap dunia pendidikan
Bidang tumpuan tugasan PPG
•
Pengurusan
•
Prasarana
•
Kurikulum/Program Bimbingan dan Kaunseling
•
Ko-Kurikulum
Peranan dan
tanggungjawab guru pendamping
•
Membimbing guru pelatih ke
arah perkembangan Sahsiah Pendidikan
•
Memaklumkan kepada pengetua
mengenai kemajuan guru pelatih dari masa ke semasa
•
Menjalankan
sekurang-kurangnya sekali perbincangan
Peranan dan
tanggungjawab pensyarah bimbingan
•
Menjelaskan konsep, objektif
dan tugasan PPG
•
Menyemak folio serta dokumen
lain yang berkaitan
•
Menggunakan maklumat dan
catatan pengalaman guru pelatih dalam folio untuk perbincangan
•
Membuat rumusan
•
membuat lawatan jika perlu
•
Menyimpan rekod penilaian
PPG
Kehadiran dalam PPG
•
Kehadiran adalah wajib 100%
kecuali cuti sakit yang ada pengesahan atau cuti mengejut yang mengakibatkan
keluarga
•
Sekiranya guru pelatih tidak
memenuhi 100%, guru pelatih harus menghabiskan tempoh PPG sebelum Latihan
Mengajar
•
Guru pelatih yang mempunyai
masalah kesihatan disarankan supaya menangguhkan PPG. Risiko adalah tanggungan
sendiri
Aspek-aspek yang
difokus semasa menjalani PPG
•
Interaksi dan komunikasi
•
Penglibatan dalam aktiviti
sebagai guru pembantu
•
Pengurusan bilik darjah
•
Perancangan dan pengajaran
•
Amalan refleksi
•
Sikap dan sahsiah
No comments:
Post a Comment